Jana 17: 8 Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem,

5 kwietnia 2017

Jana 17: Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał.

 

Tutaj Jeszu przed uczniami kontynuuje swoją otwartą modlitwę do Boga Ojca. Jeszu wyjaśnia swoją rolę i tożsamość. On wyraźnie stawia się na stanowisku, jako sługa i posłaniec Boży.

Tutaj "słowa" są tłumaczone z greckiego terminu ῥῆμα (rhēma), co oznacza "to, co mówiono" i "przedmiot mowy, rzeczy mówione". Odnosi się to do nauk Jeszu.

"Dałem im słowa, które mi dałeś" jest dokładnie tym, co posłaniec robi. Przekazuje dokładne wiadomości, którą otrzymał, aby przekazać  dalej, czyli dla swoich uczni.

To ilustruje, że nauki Jeszu nie pochodzą od Niego. Jeśli by było inaczej to nie powiedziałby: "Dałem im słowa, które mi dałeś".

Słowo "dał" tutaj pochodzi z greckiego słowa δίδωμι (didōmi), które wskazuje nie tylko na coś, co jest podane, ale darem - "z własnej woli dać coś na swoją korzyść - obdarzyć darem".

Wskazuje to, że Jeszu uważa "słowo" - swoje nauki - jako dar. Dar, który został przekazany przez Boga, i dar, który przekazał swoim uczniom.

Jest to tradycyjna rola nauczyciela. Jeszu nie wymyślił nauk, które dał swoim uczniom. Wcielał się w rolę nauczyciela, czyli rolę przekazującą wiedzę innym.

Oznacza to, że Jeszu nie tylko otrzymał te nauki i przekazał je dalej. Ale uczniowie Jeszu również otrzymali te nauki przekazywali innym.

Jeszu wyraźnie instruuje swoich uczniów, aby przekazali nauki, które Jeszu ich nauczył. Skąd to wiemy?

Z obfitości serca mówią usta – tą naturalną skłonność człowieka podsycał Duch Święty, dzięki czemu dobra nowina o królestwie Bożym szerzyła się po całym świecie, ale najpierw musieli ją zapoczątkować Posłańcy Chrystusa i właśnie w tym celu zostali przeszkoleni. Wszędzie gdzie się pojawili i zasiali ziarno ewangelii.

Rzymian 1:8 Na samym początku składam dzięki Bogu mojemu przez Jeszu Chrystusa za was wszystkich, ponieważ o wierze waszej mówi się po całym świecie.

Stanisław sługa Pana Jeszu.


 

Udostępnij

Brak komentarzy

Dodaj komentarz