Jeszu Pomazaniec Boży

13 lipca 2017

W mieście Nazarecie w prowincji Galilei posłaniec(anioł) Gabriel powiedział do Judejskiej dziewicy Mariam:

„Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jeszu. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».

Ten Jeszu nie miał mieć ludzkiego ojca:

„«Tchnienie Święte zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym» - Łukasza 1: 26-37

Zwiastunem(przygotowującą drogę), Jeszu, Syna Boga Najwyższego, miał być Jan Zanurzyciel, bo gdy Jan urodził się w mieście Judy, jego ojciec Zachariasz wypowiedział o nim następujące proroctwo:

„A i ty, dziecię, prorokiem Najwyższego zwać się będziesz, bo pójdziesz przed Panem torując Mu drogi; Łukasza 1: 57-78

 W mieście w Betlejem w Judei urodził się Jeszu. Jeszu urodził się, więc w rodzinnym mieście króla Dawida i miał zostać jego nieprzemijającym dziedzicem. Tej samej nocy w pobliżu miasta ukazał się pasterzom posłaniec (anioł) Pański i ogłosił im narodziny Pomazańca Jeszu:

„«Nie bójcie się! Oto zwiastun wam głosi dobrą nowinę, która będzie udziałem całego narodu: 11 dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”. Potem ukazał się zastęp aniołów, którzy mówili chórem:

„«Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania»” Pasterze natychmiast poszli w kierunku wskazanym przez posłańców(aniołów) i znaleźli nowo narodzonego Jeszu, który jest namaszczonym wiecznym Dziedzicem i Panem króla Dawida. (Łukasza 2: 1-20)

„I to wam jeszcze powiem: Jak długo dziedzic jest nieletni, niczym się nie różni od niewolnika, chociaż jest właścicielem wszystkiego. 2 Aż do czasu określonego przez ojca podlega on opiekunom i rządcom. - Galatów 4: 1,2

Słowo „Chrystus” jest wyrazem greckim i, podobnie jak hebrajskie słowo „Mesjasz”, znaczy „Pomazaniec”.

Jak widzimy tu, Jeszu nie został Pomazańcem w dniu zanurzenia i wstąpienia na niego Tchnienia Świętego, lecz był nim od samego początku (Ef 3: 11, Dz. 2:36).

1 Piotra 1: (18) Wiecie bowiem, że (...) zostaliście wykupieni (...) (19) drogocenną krwią Pomazańca, jako baranka niepokalanego i bez zmazy. (20) On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na was.

Z wypowiedzi wysłanników Piotra i Pawła wynika, że Pomazaniec był Pomazańcem od założenia świata. Była mu taka rola przydzielona, ale było to tajemnicą. Kiedy więc Jeszu rodzi się na ziemi to tajemnica zostaje ujawniona, dlatego zwiastun z nieba do pasterzy mówił:

Łuk. 2: (11) urodził się Wam dzisiaj Zbawiciel, który jest Pomazańcem Panem w mieście Dawida.

Jeszcze oficjalnie dziecku nie nadano imienia (robiono to w 8 dniu) a już jest nazywany Pomazańcem. To zwiastowanie jest częścią dobrej nowiny. Twierdzenie, że nasz Pan został Pomazańcem dopiero w dniu zanurzenia jest głoszeniem innej ewangelii (2 Kor. 11:3,4).

Ga 1:9 BT "Jak poprzednio stwierdziliśmy, tak i teraz powtarzam: Gdyby wam ktoś głosił ewangelię inną od tej, którą otrzymaliście, niech będzie wyklęty!"

Czy Syn Boży jest Bogiem?

Tak! Jest Bogiem.  Syn Boży jest prawdziwym Bogiem w pełni tego słowa znaczeniu z tym, że jego boskość pochodzi od Ojca, na co wskazują nazwy Ojciec i Syn.

"Na początku był Słowo, a Słowo był u Boga i Słowo był bogiem. (…) Żaden człowiek nigdy nie widział Boga; jednorodzony bóg, który zajmuje miejsce u piersi Ojca, ten dał co do niego wyjaśnienie.” Jana 1:1,18

Z wersetów Jana 1: 1-18 o Synu nie przeczytamy, że jest Bogiem dla Boga Ojca, ale odwrotne stwierdzenie znajdziemy bez problemu. Widzimy uporządkowanie przez podkreślenie właściwej hierarchii, Na początku był Słowo, a Słowo był u Boga i Słowo był bogiem,”.

Jednak na ziemi nie urodził się Bóg. Ojciec zrodził Syna dużo wcześniej, w bycie przedludzkim, jako swoje idealne odbicie, czyli zrodził go, jako Boga. Określenie, że Bóg się narodził jest błędne. Dla Syna Bożego pojawienie się na ziemi nie było narodzinami Boga tylko narodzinami Syna Człowieczego. Tak był przedstawiany przez proroków i On sam konsekwentnie tak siebie przedstawiał.

Jednorodzony Bóg Jeszu Pomazaniec pomaga nam poznać swego Ojca, który sam nie został przez nikogo zrodzony.

„Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził? I znowu: Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem” – Hebrajczyków 1: 5

,,Zanim góry narodziły się w bólach, nim ziemia i świat powstały,od wieku po wiek Ty jesteś Bogiem(...)Bo tysiąc lat w Twoich oczach jest jak wczorajszy dzień, który minął, niby straż nocna". Psalm 90: 2-4 BT

Przed przyjściem na Ziemię Ojciec dla Syna był Bogiem. Tak samo, gdy Syn przebywał na Ziemi i tak samo, gdy ponownie przebywa w niebie. Nadal Ojciec jest Bogiem dla Syna, mimo że sam Syn jest Bogiem dla nas.

„Rzekł do niej Jeszu: ‘Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”. - Jana 20:8

 

Stanisław sługa Pana Jeszu.


 

http://www.jeszu.pl/2015/03/jednorodzony-bog.html

 

Udostępnij

6 komentarzy

 • Antoni 14 lipca 2017jako04:42

  Witam , dobry temat by przedstawić go na You tub , jeśli pozwolisz . Pozdrawiam

 • Krzysztof pomazańcowy 14 lipca 2017jako08:14

  Fajnie poruszyłeś i w pewnym sensie rozprawiłeś się z kilkoma błędnymi poglądami w temacie Chrystusa. Wykazałeś, że:
  1) Jeszu był Chrystusem od zawsze
  2) Jeszu jest Bogiem z woli i mocy Ojca
  Ta hierarchia (Ojciec Syn) jest logiczna, ale wielu potyka się na niej gdyż na silę chcą by tylko jeną osobę nazwać Bogiem lub uznać, że jeśli Syn i Ojciec są Bogami to są sobie równie. Pomijają, że Biblia używa słowa bóg do różnych osób.

 • Henryka 14 lipca 2017jako09:04

  Bardzo mi się podobał artykuł .przez wiele lat będąc u świadków zastanawiałam się nad tymi wersetamy które zostały przytoczone I myślałam podobnie dziękują

 • Artur 14 lipca 2017jako09:22

  Artykuł bardzo merytoryczny,polecam każdemu poszukiwaczowi prawdy biblijnej.

 • kasia 14 lipca 2017jako13:53

  Wspaniale i bardzo wyczerpujaco opisany temat. Bardzo trafnie dobrane wersety ktore nie pozostawiaja watpliwosci co do prawdziwosci opisanych tutaj wnioskow. Naprawde trudno cos tutaj dodac, bo wszystko zostalo tak dobrze i dokladnie opisane i wytlumaczone. Swietna robota jak zwykle ! Pozdrawiam.

Dodaj komentarz